Jaka powinna być kolejność prezentowanych informacji na etykietach produktów? Dzisiaj podejmujemy temat, który spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom z branży spożywczej.
Obowiązkowa informacja o wartości odżywczej musi obejmować wszystkie poniższe elementy, jak również ilość jakiegokolwiek składnika odżywczego, dla którego złożono oświadczenie żywieniowe, lub innej substancji, dla której złożono oświadczenie żywieniowe lub zdrowotne: wartość energetyczna, a także ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli.
Wartość energetyczną należy podawać w kJ (kilodżulach) oraz kcal (kilokaloriach). Jako pierwszą należy podać wartość w kilodżulach, a następnie wartość w kilokaloriach. Można stosować skróty kJ/kcal.
Kolejność prezentowanych informacji na etykietach spożywczych powinna być wobec tego następująca:
- wartość energetyczna
- tłuszcz
- w tym: – kwasy tłuszczowe nasycone
- węglowodany
- w tym: – cukry
- białko
- sól
O ile pozwala na to dostępne miejsce, informację należy przedstawić w formie tabeli wraz z uszeregowanymi wartościami liczbowymi.
Do informacji o wartości odżywczej zastosowanie mają zasady dotyczące minimalnego rozmiaru czcionki: informację tę należy drukować, stosując rozmiar czcionki o wysokości x wynoszącej co najmniej 1,2 mm.
Zakres wymaganych przez SANEPID informacji zmienia się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Więcej informacji odnośnie tego zagadnienia znajdziecie na łamach Rozporządzenia (UE)1169/2011.