Kolejność prezentowanych informacji na etykietach spożywczych. Kalkulator Spożywczy VITME.

Jaka powinna być kolejność prezentowanych informacji na etykietach produktów? Dzisiaj podejmujemy temat, który spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom z branży spożywczej.
Obowiązkowa informacja o wartości odżywczej musi obejmować wszystkie poniższe elementy, jak również ilość jakiegokolwiek składnika odżywczego, dla którego złożono oświadczenie żywieniowe, lub innej substancji, dla której złożono oświadczenie żywieniowe lub zdrowotne: wartość energetyczna, a także ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli.
Wartość energetyczną należy podawać w kJ (kilodżulach) oraz kcal (kilokaloriach). Jako pierwszą należy podać wartość w kilodżulach, a następnie wartość w kilokaloriach. Można stosować skróty kJ/kcal.
Kolejność prezentowanych informacji na etykietach spożywczych powinna być wobec tego następująca:

  • wartość energetyczna
  • tłuszcz
    • w tym: – kwasy tłuszczowe nasycone
  • węglowodany
    • w tym: – cukry
  • białko
  • sól

O ile pozwala na to dostępne miejsce, informację należy przedstawić w formie tabeli wraz z uszeregowanymi wartościami liczbowymi.

Do informacji o wartości odżywczej zastosowanie mają zasady dotyczące minimalnego rozmiaru czcionki: informację tę należy drukować, stosując rozmiar czcionki o wysokości x wynoszącej co najmniej 1,2 mm.
Zakres wymaganych przez SANEPID informacji zmienia się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Więcej informacji odnośnie tego zagadnienia znajdziecie na łamach Rozporządzenia (UE)1169/2011.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinie naszych klientów

Anna Wyszyńska
Anna Wyszyńska
20:49 25 Feb 20
Duża baza składników (są także te rzadziej używane), profesjonalny program, a pan Tomasz dodatkowo służy wiedzą i pomocą. Dziękuję za współpracę!
Wojciech Rozanski
Wojciech Rozanski
11:57 05 Jun 17
Bardzo intuicyjny w obsłudze i przyjemny w użytkowaniu kalkulator wartości odżywczych. Można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu, co jest ogromnym plusem. Polecam!
Grupa 7DKN1
Grupa 7DKN1
20:03 12 Jan 17
Polecam Vitme wszystkim, którzy poszukują łatwego w obsłudze programu. Do kolejnych walorów na pewno można zaliczyć ogromną bazę, funkcjonalność i kalendarz, którego brakowało mi w... konkurencyjnych programach. Jestem bardzo zadowolona i na pewno będę długo korzystać.read more
Izabela K
Izabela K
15:17 12 Jan 17
Pełny profesjonalizm i zaangażowanie w zaspokojenie potrzeb klienta. Samo oprogramowanie bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne i przejrzyste. Tworzenie w nim etykiet ze składem poszczególnych... składników poszło sprawnie i bezproblemowo. Polecam w 100%read more
Dawid Węglorz
Dawid Węglorz
21:03 02 Jan 17
Profesjonalne narzędzie do tworzenia diet, monitorowania postępów pacjentów. Mnóstwo funkcji. Polecam z czystym sumieniem
See All Reviews