Brytyjska sieć restauracji ze zdrową żywnością zmienia sposób etykietowania po śmierci swojej klientki.

Brytyjska sieć restauracji szybkiej obsługi, Pret A Manger, specjalizująca się w naturalnej żywności, całkowicie zmienia sposób etykietowania alergenów pokarmowych po śmierci 15-letniej dziewczyny. Klientka kupiła i zjadła kanapkę, która wywołała u niej silną reakcję alergiczną i doprowadziła do śmierci.

Natasha Ednan-Laperouse zmarła w 2016 roku po zjedzeniu kanapki z bagietką z karczochami, oliwą i tapenadą (pastą z czarnych oliwek). Bagietka zawierała nasiona sezamu – na które nastolatka była uczulona. Składnik ten jednak nie był wystarczająco oznaczony na opakowaniu kanapki. Klientka kupiła kanapkę na londyńskim lotnisku Heathrow przed odlotem do Nicei we Francji i straciła przytomność po około 20 minutach lotu.  Doznała zatrzymania akcji serca i zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego w ciągu kilku godzin.
Koroner, dr Sean Cummings, powiedział, że etykietowanie alergiczne Preta A Mangera jest “niewystarczające”. Pret A Manger ogłosił z kolei w środę 3 października, że będzie oznaczać wszystkie składniki, w tym alergeny, na wszystkich swoich produktach w Wielkiej Brytanii. Ta informacja jest następstwem dochodzenia Ednana-Laperouse’a, Pret A Manger powiedział w oświadczeniu przesłanym do Business Insider.
Sieć planuje wprowadzenie pełnego etykietowania składników na opakowaniach produktów na całym świecie, począwszy od Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych kilku tygodni planuje również umieścić naklejki ostrzegawcze na wszystkich pojedynczych świeżych produktach, wyświetlać w sklepach tablice ostrzegające o alergenach oraz wymieniać pełne informacje o składnikach, w tym o alergenach – w internecie i w sklepach stacjonarnych.
Więcej informacji o tym zdarzeniu można przeczytać na stronie Business Insider: https://www.businessinsider.com/pret-a-manger-changes-food-labeling-after-teen-dies-from-allergy-2018-10?IR=T
Opisane zdarzenie pokazuje jak ogromne znaczenie dla osób uczulonych ma odpowiednie znakowanie żywności. Właściwe informacje zawarte na etykietach spożywczych mogą zapobiec ciężkiemu uszczerbkowi na zdrowiu Waszych klientów, a nawet uchronić ich od śmierci.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinie naszych klientów

Anna Wyszyńska
Anna Wyszyńska
20:49 25 Feb 20
Duża baza składników (są także te rzadziej używane), profesjonalny program, a pan Tomasz dodatkowo służy wiedzą i pomocą. Dziękuję za współpracę!
Wojciech Rozanski
Wojciech Rozanski
11:57 05 Jun 17
Bardzo intuicyjny w obsłudze i przyjemny w użytkowaniu kalkulator wartości odżywczych. Można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu, co jest ogromnym plusem. Polecam!
Grupa 7DKN1
Grupa 7DKN1
20:03 12 Jan 17
Polecam Vitme wszystkim, którzy poszukują łatwego w obsłudze programu. Do kolejnych walorów na pewno można zaliczyć ogromną bazę, funkcjonalność i kalendarz, którego brakowało mi w... konkurencyjnych programach. Jestem bardzo zadowolona i na pewno będę długo korzystać.read more
Izabela K
Izabela K
15:17 12 Jan 17
Pełny profesjonalizm i zaangażowanie w zaspokojenie potrzeb klienta. Samo oprogramowanie bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne i przejrzyste. Tworzenie w nim etykiet ze składem poszczególnych... składników poszło sprawnie i bezproblemowo. Polecam w 100%read more
Dawid Węglorz
Dawid Węglorz
21:03 02 Jan 17
Profesjonalne narzędzie do tworzenia diet, monitorowania postępów pacjentów. Mnóstwo funkcji. Polecam z czystym sumieniem
See All Reviews