Budowa kodów kreskowych – tzw "paskowych". Z czego składają się kody EAN-13 i EAN-8?

Kody kreskowe EAN używane przez producentów żywności to rodzina kodów oznaczająca Europejski Kod Towarowy (European Article Number). Czy wiesz jakie informacje zawiera ciąg znaków na Twoich etykietach spożywczych?

Zarówno kod EAN-8, jak i kod kreskowy EAN-13 zawsze posiadają tę samą długość. Każdy z tych kodów dzieli się na kilka sekcji, z których każda niesie z sobą wartościowe informacje.
Kod systemowy obejmujący pierwsze dwie lub trzy cyfry, które zazwyczaj oznaczają organizację krajową, w której dany produkt jest zarejestrowany.  ( Polska posiada kod 590). Wyjątkiem są tzw kody wagowe, rozpoczynające się od cyfry 2. Oznacza się nimi produkty o zmiennej masie, które są konfekcjonowane w sklepach.

  • system numerowy – system numerowy składa się z dwóch cyfr (czasami trzech cyfr) identyfikujących władze kraju (lub regionu gospodarczego) nadające kod producentowi.
  • numer wytwórcy – to unikalny numer przydzielony producentom przez odpowiedni urząd. Wszystkie produkty danego producenta będą nosiły ten sam numer wytwórcy. Numer ten może mieć od 3 do 5 cyfr w zależności od tego ile produktów zamierza produkować producent.
  • numer produktu – to unikalny numer przydzielany przez producenta. Producent ma wolną rękę podczas przydzielania numeru produktu dla swoich produktów.
  • cyfra kontrolna  to ostatnia cyfra całego kodu “paskowego”. Cyfra ta jest obliczona na podstawie pozostałych cyfr kodu kreskowego. Cyfra kontrolna służy do sprawdzenia, czy kod został poprawnie zeskanowany w czasie przyjmowania, wydawania towaru, lub w czasie produkcji.

Poszczególne sekwencje cyfr zawarte w kodach kreskowych EAN to temat nieco bardziej skomplikowany, ale wcale nie niemożliwy do okiełznania. Jest to temat na osobny artykuł.
Pamiętaj, że VITME -Kalkulator Wartości Odżywczych dla Producentów Żywności daje Ci możliwość wygenerowania dowolnego kodu w konfiguracji EAN-8 i EAN-13. Program posiada bowiem wbudowany generator etykiet z funkcją generowania i wyświetlania kodów kreskowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinie naszych klientów

Anna Wyszyńska
Anna Wyszyńska
20:49 25 Feb 20
Duża baza składników (są także te rzadziej używane), profesjonalny program, a pan Tomasz dodatkowo służy wiedzą i pomocą. Dziękuję za współpracę!
Wojciech Rozanski
Wojciech Rozanski
11:57 05 Jun 17
Bardzo intuicyjny w obsłudze i przyjemny w użytkowaniu kalkulator wartości odżywczych. Można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu, co jest ogromnym plusem. Polecam!
Grupa 7DKN1
Grupa 7DKN1
20:03 12 Jan 17
Polecam Vitme wszystkim, którzy poszukują łatwego w obsłudze programu. Do kolejnych walorów na pewno można zaliczyć ogromną bazę, funkcjonalność i kalendarz, którego brakowało mi w... konkurencyjnych programach. Jestem bardzo zadowolona i na pewno będę długo korzystać.read more
Izabela K
Izabela K
15:17 12 Jan 17
Pełny profesjonalizm i zaangażowanie w zaspokojenie potrzeb klienta. Samo oprogramowanie bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne i przejrzyste. Tworzenie w nim etykiet ze składem poszczególnych... składników poszło sprawnie i bezproblemowo. Polecam w 100%read more
Dawid Węglorz
Dawid Węglorz
21:03 02 Jan 17
Profesjonalne narzędzie do tworzenia diet, monitorowania postępów pacjentów. Mnóstwo funkcji. Polecam z czystym sumieniem
See All Reviews