Jak wysokie są mandaty SANEPIDU za brak wartości odżywczych? Odpowiadamy.

W wielu wiadomościach pytacie nas o wysokości kar jakie przyznaje SANEPID za brak przekalkulowanych wartości odżywczych produktów, które oferujecie konsumentom. Pytania często dotyczą tego, czy korzystanie z Kalkulatora Wartości Odżywczych VITME skutecznie ochroni Was przed karą finansową. Przyglądamy się temu tematowi.

Jaka jest wysokość kar od SANEPIDU?

Okazuje się, że wysokości kar są bardzo różne. W zależności od tego jakich uchybień dopuściliśmy się w naszym przedsiębiorstwie, przyznana nam będzie różna wysokość mandatów od strony SANEPIDu. Warto jednak pamiętać o tym, że opłacenie mandatu nie skutkuje załatwieniem problemu. SANEPID może naszą firmę skontrolować ponownie i za poprzednie uchybienia wystawić kolejny mandat. Do skutku, czyli do momentu wprowadzenia w życie zmian, których przedmiotem był wystawiony mandat.

O wysokości mandatu za nieprawidłowe znakowanie (lub całkowity brak znakowania) żywności mówi podstawa prawna art. 103-104 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2015 r. poz. 594). Zgodnie z tą podstawą, przedsiębiorcy, którzy nie zachowują znakowania zgodnie z Rozporządzeniem (UE)1169/2011 muszą być świadomi, że:

wysokość kary pieniężnej może być wymierzona do pięciokrotnej wartości brutto zakwestionowanej ilości środka spożywczego lub produktu niebędącego żywnością wprowadzonego do obrotu jako żywność;

 


Kary pieniężne za brak wartości odżywczych (UE)1169/2011
Nie tylko (UE)1169/2011. Podstaw do kar za brak etykiet i wartości odżywczych jest więcej.

Należy jednak pamiętać, że o znakowaniu żywności nie mówi jedynie ww. Rozporządzenie (UE)1169/2011, ale także szereg innych ustaw i wymogów prawnych. Nie stosowanie się do wymienionego w tym artykule, jak i do pozostałych wymogów może skutkować znacznie bardziej dotkliwą karą finansową. I tak:

Kto nie przestrzega odpowiednich wymogów podlega karze pieniężnej w wysokości do trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Zachęcamy do zapoznania się z lekturą dotyczącą kar pieniężnych na stronie Wojewódzkiej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Katowicach pod tym linkiem: http://www.wsse.katowice.pl/p,156,kary-pieniezne

 


Jak uniknąć grzywny od SANEPIDU?

Skorzystaj z naszego programu do obliczania wartości odżywczych oraz do generowania etykiet i receptur VITME.

  • Za darmo przez 5 dni
  • Obliczysz receptury swoich produktów
  • Wydrukujesz etykiety
  • Z aplikacji korzysta ponad 500 firm w całej Polsce

 

 


Przed podjęciem decyzji o niestosowaniu się do obowiązujących przepisów w zakresie znakowania żywności warto zastanowić się, czy krótkofalowa oszczędność nie przysporzy nam potężnych wydatków w przyszłości, w tym być może położenia prowadzonego biznesu na łopatki.

 


 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Dziękujemy!

Zapraszamy Cię na nasz fanpage

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *