Jak wysokie są mandaty SANEPIDU za brak wartości odżywczych? Odpowiadamy.

W wielu wiadomościach pytacie nas o wysokości kar jakie przyznaje SANEPID za brak przekalkulowanych wartości odżywczych produktów, które oferujecie konsumentom. Pytania często dotyczą tego, czy korzystanie z Kalkulatora Wartości Odżywczych VITME skutecznie ochroni Was przed karą finansową. Przyglądamy się temu tematowi.

Jaka jest wysokość kar od SANEPIDU?

Okazuje się, że wysokości kar są bardzo różne. W zależności od tego jakich uchybień dopuściliśmy się w naszym przedsiębiorstwie, przyznana nam będzie różna wysokość mandatów od strony SANEPIDu. Warto jednak pamiętać o tym, że opłacenie mandatu nie skutkuje załatwieniem problemu. SANEPID może naszą firmę skontrolować ponownie i za poprzednie uchybienia wystawić kolejny mandat. Do skutku, czyli do momentu wprowadzenia w życie zmian, których przedmiotem był wystawiony mandat.
O wysokości mandatu za nieprawidłowe znakowanie (lub całkowity brak znakowania) żywności mówi podstawa prawna art. 103-104 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2015 r. poz. 594). Zgodnie z tą podstawą, przedsiębiorcy, którzy nie zachowują znakowania zgodnie z Rozporządzeniem (UE)1169/2011 muszą być świadomi, że:

wysokość kary pieniężnej może być wymierzona do pięciokrotnej wartości brutto zakwestionowanej ilości środka spożywczego lub produktu niebędącego żywnością wprowadzonego do obrotu jako żywność;


Kary pieniężne za brak wartości odżywczych (UE)1169/2011

Nie tylko (UE)1169/2011. Podstaw do kar za brak etykiet i wartości odżywczych jest więcej.

Należy jednak pamiętać, że o znakowaniu żywności nie mówi jedynie ww. Rozporządzenie (UE)1169/2011, ale także szereg innych ustaw i wymogów prawnych. Nie stosowanie się do wymienionego w tym artykule, jak i do pozostałych wymogów może skutkować znacznie bardziej dotkliwą karą finansową. I tak:

Kto nie przestrzega odpowiednich wymogów podlega karze pieniężnej w wysokości do trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Zachęcamy do zapoznania się z lekturą dotyczącą kar pieniężnych na stronie Wojewódzkiej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Katowicach pod tym linkiem: http://www.wsse.katowice.pl/p,156,kary-pieniezne


Jak uniknąć grzywny od SANEPIDU?

Skorzystaj z naszego programu do obliczania wartości odżywczych oraz do generowania etykiet i receptur VITME.

  • Za darmo przez 5 dni
  • Obliczysz receptury swoich produktów
  • Wydrukujesz etykiety
  • Z aplikacji korzysta ponad 500 firm w całej Polsce


Przed podjęciem decyzji o niestosowaniu się do obowiązujących przepisów w zakresie znakowania żywności warto zastanowić się, czy krótkofalowa oszczędność nie przysporzy nam potężnych wydatków w przyszłości, w tym być może położenia prowadzonego biznesu na łopatki.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinie naszych klientów

Anna Wyszyńska
Anna Wyszyńska
20:49 25 Feb 20
Duża baza składników (są także te rzadziej używane), profesjonalny program, a pan Tomasz dodatkowo służy wiedzą i pomocą. Dziękuję za współpracę!
Wojciech Rozanski
Wojciech Rozanski
11:57 05 Jun 17
Bardzo intuicyjny w obsłudze i przyjemny w użytkowaniu kalkulator wartości odżywczych. Można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu, co jest ogromnym plusem. Polecam!
Grupa 7DKN1
Grupa 7DKN1
20:03 12 Jan 17
Polecam Vitme wszystkim, którzy poszukują łatwego w obsłudze programu. Do kolejnych walorów na pewno można zaliczyć ogromną bazę, funkcjonalność i kalendarz, którego brakowało mi w... konkurencyjnych programach. Jestem bardzo zadowolona i na pewno będę długo korzystać.read more
Izabela K
Izabela K
15:17 12 Jan 17
Pełny profesjonalizm i zaangażowanie w zaspokojenie potrzeb klienta. Samo oprogramowanie bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne i przejrzyste. Tworzenie w nim etykiet ze składem poszczególnych... składników poszło sprawnie i bezproblemowo. Polecam w 100%read more
Dawid Węglorz
Dawid Węglorz
21:03 02 Jan 17
Profesjonalne narzędzie do tworzenia diet, monitorowania postępów pacjentów. Mnóstwo funkcji. Polecam z czystym sumieniem
See All Reviews