Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam zagadnienie alergenów pokarmowych, jako że stanowią ważny element w wymaganiach dotyczących przekazywania konsumentom informacji o spożywanych produktach. Artykuł ten będzie jedynie wstępem do Ebook’a o Alergenach, jaki przygotowaliśmy dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na dołączenie do grona użytkowników VITME. Do rzeczy.
Czym są alergeny pokarmowe? Choć to temat na czasie, wiele osób nie do końca wie jednak, czym tak w zasadzie są te tajemnicze alergeny, gdzie i w jakich składnikach pokarmowych można je znaleźć, oraz na jakie dokładnie informacje w swoim codziennym menu należy zwracać z ich powodu baczną uwagę.
Alergen to „każdy antygen zewnątrzpochodny wywołujący reakcję alergiczną” w organizmie ludzkim lub zwierzęcym. Alergeny nie mają przy tym wspólnej, jednolitej budowy chemicznej i strukturalnej i mogą nimi być bardzo różnorodne czynniki. Alergeny można więc znaleźć w wodzie, powietrzu, pokarmie.
Alergeny pokarmowe dotyczą wyłącznie żywności, jaką spożywamy na co dzień lub sporadycznie, okazjonalnie. Wśród zwykle najczęściej uczulających alergenów pokarmowych zaliczane są ogólnie: białka jaja, krowiego mleka, zbóż (w tym zwłaszcza pszenicy), a ponadto są to także orzechy, ryby i owoce morza, seler, pomidory, wiele przypraw, czy E-dodatki stosowane w pokarmach przetworzonych.
Lista najważniejszych alergenów pokarmowych prezentuje się następująco:
- GLUTEN
- SKORUPIAKI i produkty pochodne
- JAJA i produkty pochodne
- RYBY i produkty pochodne
- ORZESZKI ZIEMNE (arachidowe) i produkty pochodne
- SOJA i produkty pochodne
- MLEKO i produkty pochodne (łącznie z laktozą)
- ORZECHY
- SELER i produkty pochodne
- GORCZYCA i produkty pochodne
- NASIONA SEZAMU i produkty pochodne
- DWUTLENEK SIARKI
- ŁUBIN i produkty pochodne
- MIĘCZAKI i produkty pochodne
Dla wszystkich Abonentów VITME przygotowaliśmy specjalnego Ebook’a z listą produktów spożywczych, które zawierają poszczególne alergeny.
Nasza lista została stworzona na bazie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Obowiązuje tu zasada, że „aby uzyskać wysoki poziom ochrony zdrowia konsumentów i zagwarantować im prawo do informacji, należy zapewnić odpowiednie informowanie konsumentów na temat spożywanej przez nich żywności”.
Uwaga jednak, ponieważ nie można się mimo wszystko w 100% sugerować jakąkolwiek dostępną listą alergenów z podziałem na produkty spożywcze. Dlaczego? Ponieważ żywność pochodzi od różnych producentów i może się jakościowo różnić w tej samej klasie i w stosunku do tego samego produktu. Każda lista służy więc wyłącznie jako schemat zasad ogólnych. Dla uściślenia informacji należy każdorazowo sprawdzać dodatkowo etykiety kupowanej żywności/pokarmów, na których producenci żywności czy restauratorzy mają obowiązek podawać informacje o ich składzie, w tym m.in. o ewentualnej zawartości alergenów.
Żywność pochodzi od różnych producentów i może się jakościowo różnić w tej samej klasie i w stosunku do tego samego produktu.
Tymczasem zapraszam do skorzystania z Kalulatora Spożywczego VITME, który już wkrótce zostanie wzbogacony o automatyczne oznaczanie żywności zawierające alergeny. Więcej znajdziesz na https://kalkulator.vitme.pl/