Lista alergenów – podstawowe informacje o alergenach dla branży spożywczej

Spis Alergenów Pokarmowych

Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam zagadnienie alergenów pokarmowych, jako że stanowią ważny element w wymaganiach dotyczących przekazywania konsumentom informacji o spożywanych produktach. Artykuł ten będzie jedynie wstępem do Ebook’a o Alergenach, jaki przygotowaliśmy dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na dołączenie do grona użytkowników VITME. Do rzeczy.

Czym są alergeny pokarmowe? Choć to temat na czasie, wiele osób nie do końca wie jednak, czym tak w zasadzie są te tajemnicze alergeny, gdzie i w jakich składnikach pokarmowych można je znaleźć, oraz na jakie dokładnie informacje w swoim codziennym menu należy zwracać z ich powodu baczną uwagę.

Alergen to „każdy antygen zewnątrzpochodny wywołujący reakcję alergiczną” w organizmie ludzkim lub zwierzęcym. Alergeny nie mają przy tym wspólnej, jednolitej budowy chemicznej i strukturalnej i mogą nimi być bardzo różnorodne czynniki. Alergeny można więc znaleźć w wodzie, powietrzu, pokarmie.

Alergeny pokarmowe dotyczą wyłącznie żywności, jaką spożywamy na co dzień lub sporadycznie, okazjonalnie. Wśród zwykle najczęściej uczulających alergenów pokarmowych zaliczane są ogólnie: białka jaja, krowiego mleka, zbóż (w tym zwłaszcza pszenicy), a ponadto są to także orzechy, ryby i owoce morza, seler, pomidory, wiele przypraw, czy E-dodatki stosowane w pokarmach przetworzonych.

Podstawowe Alergeny Pokarmowe

Lista najważniejszych alergenów pokarmowych prezentuje się następująco:

 1. GLUTEN
 2. SKORUPIAKI i produkty pochodne
 3. JAJA i produkty pochodne
 4. RYBY i produkty pochodne
 5. ORZESZKI ZIEMNE (arachidowe) i produkty pochodne
 6. SOJA i produkty pochodne
 7. MLEKO i produkty pochodne (łącznie z laktozą)
 8. ORZECHY
 9. SELER i produkty pochodne
 10. GORCZYCA i produkty pochodne
 11. NASIONA SEZAMU i produkty pochodne
 12. DWUTLENEK SIARKI
 13. ŁUBIN i produkty pochodne
 14. MIĘCZAKI i produkty pochodne

Alergeny Pokarmowe
Alergeny Pokarmowe są automatycznie oznaczane w bazie produktów VITME

Dla wszystkich Abonentów VITME przygotowaliśmy specjalnego Ebook’a z listą produktów spożywczych, które zawierają poszczególne alergeny. 

Nasza lista została stworzona na bazie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Obowiązuje tu zasada, że „aby uzyskać wysoki poziom ochrony zdrowia konsumentów i zagwarantować im prawo do informacji, należy zapewnić odpowiednie informowanie konsumentów na temat spożywanej przez nich żywności”.

Uwaga jednak, ponieważ nie można się mimo wszystko w 100% sugerować jakąkolwiek dostępną listą alergenów z podziałem na produkty spożywcze. Dlaczego? Ponieważ żywność pochodzi od różnych producentów i może się jakościowo różnić w tej samej klasie i w stosunku do tego samego produktu. Każda lista służy więc wyłącznie jako schemat zasad ogólnych. Dla uściślenia informacji należy każdorazowo sprawdzać dodatkowo etykiety kupowanej żywności/pokarmów, na których producenci żywności czy restauratorzy mają obowiązek podawać informacje o ich składzie, w tym m.in. o ewentualnej zawartości alergenów.

Żywność pochodzi od różnych producentów i może się jakościowo różnić w tej samej klasie i w stosunku do tego samego produktu.

Tymczasem zapraszam do skorzystania z Kalulatora Spożywczego VITME, który już wkrótce zostanie wzbogacony o automatyczne oznaczanie żywności zawierające alergeny. Więcej znajdziesz na https://kalkulator.vitme.pl/


 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Dziękujemy!

Zapraszamy Cię na nasz fanpage

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *