Budowa kodów kreskowych – tzw „paskowych”. Z czego składają się kody EAN-13 i EAN-8?

Kody Kreskowe EAN-13 i EAN-8 generowane w Kalkulatorze VITME

Kody kreskowe EAN używane przez producentów żywności to rodzina kodów oznaczająca Europejski Kod Towarowy (European Article Number). Czy wiesz jakie informacje zawiera ciąg znaków na Twoich etykietach spożywczych?

Zarówno kod EAN-8, jak i kod kreskowy EAN-13 zawsze posiadają tę samą długość. Każdy z tych kodów dzieli się na kilka sekcji, z których każda niesie z sobą wartościowe informacje.

Kod systemowy obejmujący pierwsze dwie lub trzy cyfry, które zazwyczaj oznaczają organizację krajową, w której dany produkt jest zarejestrowany.  ( Polska posiada kod 590). Wyjątkiem są tzw kody wagowe, rozpoczynające się od cyfry 2. Oznacza się nimi produkty o zmiennej masie, które są konfekcjonowane w sklepach.

  • system numerowy – system numerowy składa się z dwóch cyfr (czasami trzech cyfr) identyfikujących władze kraju (lub regionu gospodarczego) nadające kod producentowi.
  • numer wytwórcy – to unikalny numer przydzielony producentom przez odpowiedni urząd. Wszystkie produkty danego producenta będą nosiły ten sam numer wytwórcy. Numer ten może mieć od 3 do 5 cyfr w zależności od tego ile produktów zamierza produkować producent.
  • numer produktu – to unikalny numer przydzielany przez producenta. Producent ma wolną rękę podczas przydzielania numeru produktu dla swoich produktów.
  • cyfra kontrolna  to ostatnia cyfra całego kodu „paskowego”. Cyfra ta jest obliczona na podstawie pozostałych cyfr kodu kreskowego. Cyfra kontrolna służy do sprawdzenia, czy kod został poprawnie zeskanowany w czasie przyjmowania, wydawania towaru, lub w czasie produkcji.

Poszczególne sekwencje cyfr zawarte w kodach kreskowych EAN to temat nieco bardziej skomplikowany, ale wcale nie niemożliwy do okiełznania. Jest to temat na osobny artykuł.

Pamiętaj, że VITME -Kalkulator Wartości Odżywczych dla Producentów Żywności daje Ci możliwość wygenerowania dowolnego kodu w konfiguracji EAN-8 i EAN-13. Program posiada bowiem wbudowany generator etykiet z funkcją generowania i wyświetlania kodów kreskowych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, by ocenić artykuł

Średnia ocena: / 5. Liczba ocen:

Dziękujemy!

Zapraszamy Cię na nasz fanpage

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *